Domowy chleb najlepszy. Oto przepis, w którym nie musimy przygotowywać go cały dzień pozwalając mu rosnąć i składać, i znów wyrastać i zawijać itd. Pyszny chlebek na zakwasie, bez konserwantów, smakuje z dodatkami, ale jest również niesamowity sam w sobie.
Czas przygotowania około 6 godz.
Składniki:
- 470 g mąki pszennej (typu 550)
- 180 g zakwasu żytniego lub pszennego
- 230 ml wody
- 8 g soli (około 1 łyżeczki)
- 3 łyżki oleju rzepakowego
Wykonanie:
Etap 1 autoliza – Do miski dajemy mąkę (zostawmy sobie około 40 g – do późniejszego podsypywania przy wyrabianiu), zakwas, ciepłą wodę (około 30°C) i łyżką wszystko mieszamy. Następnie dodajemy sól i dalej mieszamy do połączenia się składników. Ciasto wyrabiamy około 10 min, możemy to robić w misce lub na stolnicy. Przy wyrabianiu ciasta warto kontrolować konsystencję ciasta i stopniowo dodawać mąkę. Podczas wyrabiania dosypujemy pozostawioną mąkę w razie potrzeby. Pamiętajmy, że konsystencja ciasta może różnić się u Państwa, co jest zależne w dużej mierze od zakwasu i mąki jakiej użyjemy. Ciasto powinno zrobić się gładkie i sprężyste. Na koniec ciasto naciągamy z boków do środka. Miskę smarujemy olejem i wkładamy do niej ciasto, przykrywamy folią spożywczą. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce (23 – 28°C) na 30 min.
Etap 2 wstępne wyrabianie – Po 30 minutach stopniowo dodajemy olej do ciasta (olejem najlepiej delikatnie polewać brzegi miski, żeby ciasto do niej się nie kleiło), brzegi ciasta znowu naciągamy do środka. Czynność tą powtarzamy do wykończenia oleju i wchłonięcia go przez ciasto. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 60 min.
Etap 3 składanie i drugie wyrastanie (garowanie) – Ciasto wyciągamy z miski, przekładamy na stolicę oprószoną mąką. Dłonią rozpłaszczamy i lekko rozciągamy ciasto, a brzegi ciasta z czterech stron zakładamy do środka. Następnie ciasto odwracamy i kładziemy na stolicę (w razie potrzeby stolicę znowu podsypujemy mąką). Płaską dłonią popychamy przesuwając ciasto, które w ten sposób będzie formowało wałek/kulę. Robimy to kilka razy, z każdej strony. Foremkę typu kek sówka, o wymiarach 12 x 30 cm, wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy olejem rzepakowym. Ciasto wkładamy do foremki. W razie potrzeby lekko je ugniatamy, by rozprowadzić po całej foremce i przykrywamy folią spożywczą. Zostawiamy do wyrośnięcia. A ile ciasto będzie rosnąć. To wszystko zależy od siły zakwasu, temperatury otoczenia, mąki, dlatego nie można podać dokładnego czasu. Ciasto zostawimy by podwoiło swoją objętość. Powinno sięgać tak gdzieś do brzegów foremki. I tu musimy uważać. Chleb nie wyjdzie jeśli nie urośnie, ale też nie można przesadzić! Jeżeli chleb za bardzo wyrośnie to podczas pieczenia lub nawet przy nacinaniu ciasta nożykiem ciasto opadnie i chleb również nie wyjdzie.
Pieczenie – Po wyrośnięciu ciasta do odpowiednich rozmiarów (u nas trwało to około 4 godz., przy temperaturze otoczenia 25°C) ostrym nożykiem/żyletką nacinamy ciasto w poprzek. Do piekarnika władamy naczynie żaroodporne z wodą i rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Wkładamy blaszkę i pieczemy przez około 30 min. Następnie foremkę wyciągamy z piekarnika. Chlebek wyciągamy z blaszki, podnosząc za papier do pieczenia, odklejamy go po bokach i wkładamy ponownie (już bez foremki) do pieczenia, jeszcze na około 10 min. To pozwoli nam ładnie dopiec chleb po bokach i spodzie.
Po upieczeniu chlebek studzimy na kratce.
Smacznego!
Przepis video
Przepis fantastycznie precyzyjnie napisany i zilustrowany filmem. Pani komentarze podczas filmu sa urocze 🙂 Gratuluje! Wydaje mi sie natomiast, ze istnieje rozbieznosc w czasie dopiekania skorki chleba bez formy – w filmie to 10 min. Wlasnie oczekujemy na wypiek 🙂
Dziękuję za miłe słowa ? Jeśli chodzi o dopiekanie skórki to błąd był na stronie z przepisem tekstowym, ale został już poprawiony, Dziękuje za informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Chlebek z przepisu przepyszny 😉 dzięki Pani upiekłam swój pierwszy smaczny chleb na zakwasie. W bardzo prosty sposób wszystko wytłumaczone. Dziękuję bardzo
Witam serdecznie, ile to jest 180 g zakwasu, szklanka czy pół szklanki?
60 g zakwasu to około 3 łyżki. Jeżeli łyżki będą kopiaste to 60 g zakwasu = 2 łyżki. A szklanka mieści tyle zakwasu ile ma ml. Więc 1 szklanka to 250 g zakwasu. Pozdrawiam.
A można ciasto wyrobić za pomocą robota kuchennego? Czy trzeba zagniatać z zewnątrz do środka jak Pani pokazała w filmiku?
Samo wyrabianie można zostawić dla robota, ale już przy wstępnym wyrabianiu, kiedy dodajemy olej robimy już tak jak jest na filmie. Pozdrawiam.
Upiekłam swój pierwszy chleb na zakwasie według Pani przepisu – jest pyszny! Dziękuję 🙂
Bardzo fajna strona, przepisy dokładne, super sprawa, mam swój zakwas i piekę już chlebek, mniam.
Witam, Czy można użyć mąki typ 750 ? 🙂
Tak można użyć mąki typ 750 tylko proszę pamiętać, że mąka innego typu inaczej wchłania wodę. Dlatego proszę dodawać stopniowo mąkę i obserwować konsystencje. Jeżeli będzie ciasto za luźne proszę dodać więcej mąki. Pozdrawiam.
Dziękuję pieknie za odpowiedź 🙂
Chlebek już upiekłam kolejny raz, tak nam smakuje. Przepisy Pani Magdo rewelacyjne, dokładnie opisane i pokazane. Szkoda że nie można wprowadzić zdjęcia jak mi wyszedł chlebek . Kolejne z Pani przepisów będzie ciasto tylko jeszcze nie wiem jakie.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuje za miłe słowa. ? No niestety jest taki system komentarzy, a nie inny, że zdjęć nie można dodawać, ale może to kiedyś to zmienimy. Pozdrawiam serdecznie.
Czy jeśli zakwas trzymam w lodówce, to przed wykonaniem ciasta powinienem go ogrzać, może dokarmić czy mogę wymieszać z zimnym?
Zapraszam na stronę: https://kuchniamagdy.pl/przepisy/pieczywo/zakwas-chlebowy-pszenny/ Tu wszystko ładnie jest opisane ? Pozdrawiam.
Wszystko jasne, dziękuję!
Dzień dobry,
Kupiłam mąkę żytnia z młyna, typ 2000, niestety przypomina bardziej otręby niż mąkę. Starałam się ją zblendowac, ale nadal jest bardziej gruboziarnista niż mąka ze sklepu. Czy jest szansa, że wyjdzie zakwas na takiej mące? Kiedu używam proporcji 100g mąki i tyle samo wody zakwas wychodzi za gęsty. Nic się nie stanie jeżeli będę dodawać więcej wody?
Dzień dobry, Nie pomogę Pani bo nigdy nie robiłam zakwasu z takiej mąki.Proszę spróbować dodać więcej wody, tak jak Pani pisze i zobaczymy.Pozdrawiam.
Zakwas trudniej trawi taką mąkę ale daje radę. Ja mieszam często po prostu taką mąkę z żytnią 720. Polecam na przyszlosc 🙂
Czekam na wypiek. Ciasto wyrósło podwójnie. Dzięki precyzyjnym instrukcjom Pani Magdy! Zastanawiam się jak wyjdzie w piekarniku gazowym bez możliwości grzania górą. Obserwuję 🙂
Trzymam kciuki ?
Witam wczoraj zrobiłam chleb według wskazówek ale całe boki mi popękały . Jaka mogła być tego przyczyna ? I mało urósł
Super przepis. Chlebek wyszedł wyśmienity.Wymieszałam mąkę pszenną typ 500 z mąką orkiszowa 630. Pycha.
Pani Magdo, a czy można chlebek z tego przepisu upiec bez foremki, luzem – formując go w okrągły kształt (i się nie rozjedzie)?
Nie powiem Pani, bo nigdy tego chleba nie piekłam bez foremki. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję 😉 & pozdrawiam również 🍃