zdjęcie ganach

Ganasz (Ganache)

Czy trzeba zawsze używać  śmietanki do przekładania ciast i tortów? A może zrobisz to za pomocą ganaszu  (z francuskiego – Ganache)?  Ale co to jest ten ganasz, do czego można go użyć i jak go zrobić? Zapraszam do lektury.

Ganasz (ganache) to rodzaj polewy czekoladowej, z dodatkiem śmietanki kremówki, może być również z dodatkiem masłem. Powstaje z mocno podgrzanej śmietanki i posiekanej czekolady. Dodatek masła sprawi, że będzie lśniący i błyszczący. Idealny do tynkowania tortów i ciast. Ganasz nie tylko nadaje się jako polewa, ale również idealnie pasuje jako krem, po uprzednim schłodzeniu i ubiciu na puszysty krem.

Przepisów na ganasz jest naprawdę wiele. Każdy ma sprawdzony przepis, którego używa i stanowczo uważa, że akurat ten jest najlepszy, a inne to pomyłka. 🙂 Różne są też proporcje ilości czekolady w stosunku do śmietanki. Ganasz można również zrobić z samej czekolady i masła, beż użycia śmietanki kremówki. Równie bardzo fajnie się nakłada i smakuje, co sama to sprawdziłam. Tak więc nie przejmujmy się, że nasz przepis różni się od innych. Ważne, że wychodzi i dobrze smakuje.

zdjęcie czekolady

Ganasz najlepiej przygotować z gorzkiej czekolady, o zawartości  min 70% kakao. Ale wyjdzie również z czekolady mlecznej lub białej i będzie równie dobry.

Ilość czekolady do śmietanki:

  • Jeżeli chcemy użyć ganaszu do przygotowania polewy, to stosunek czekolady do śmietanki wynosi 2:1 lub 1:1
  • Jeżeli chcemy użyć ganaszu jako kremu, stosunek śmietanki  do czekolady wynosi 2:1 lub 3:1
  • Możemy eksperymentować z ilością czekolady do śmietanki, w zależności do czego będziemy chcieli go użyć. Wiadomo, że jak będziemy użyć ganaszu do tynkowania tortów, to masa musi być gęściejsza. A do kremu dodajemy więcej śmietanki kremówki niż czekolady. Ot  cała filozofia.

zdjęcie czekolady

Przygotowanie ganaszu:

  • Pierwszą rzeczą do przygotowania ganaszu  jest dobrze rozgrzana (około 40°C), w kąpieli wodnej śmietanka kremówka (30 lub 36%). Pamiętajmy, że śmietankę nie można doprowadzić do wrzenia.
  • Czekolada, którą będziemy dodawać do śmietanki , musi być posiekana w drobne kawałeczki.
  • Po dodaniu czekolady do śmietanki czekamy, aż się rozpuści, a następnie mieszamy do połączenia się składników.

Ganasz  ze śmietanką i masłem

Jeżeli będziemy dodawać do ganaszu masło, to musimy najpierw  ganasz przestudzić do około 27°C. Następnie masło (na 100 g czekolady i 100 g śmietanki dajemy 25 g masła) ucieramy mikserem na gładką masę i dodajemy roztopioną, przestudzoną czekoladę i wszystko miksujemy do uzyskania jednolitej masy.

zdjęcie czekoladek

Ganasz na polewę lub do tynkowania tortu, a może do kremu?

  • Jeżeli ganasz będziemy używać do polewy na ciasto, to możemy użyć go jeszcze ciepłego, zaraz po połączeniu śmietanki kremówki z roztopioną czekoladą.
  • A gdy będziemy chcieli użyć go do tynkowania tortu, musimy go odstawić, by ganasz zgęstniał do konsystencji pasty.
  • Ganasz do kremu, którym będziemy przykładać tort czy ciasto lub  do nadziewania ciastek, musimy najpierw włożyć do lodówki,  by schłodzić. Gdy stwardnieje, wtedy mikserem ubijamy na puszystą masę i mamy krem.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go. Dziękuję! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *