Pyszny chlebek z chrupiącą skórką niezastąpiony do masełka na śniadania. Trochę mąki, trochę pracy i pyszny domowy chleb zrobiony. Zapraszam na kanał YouTube, gdzie pokazujemy, jak zrobić ten pyszny chleb.
Czas przygotowania 2 godz. 30 min
Składniki na zaczyn:
- 40 g drożdży świeżych (prasowanych)
- 1 łyżeczka cukru
- 200 ml wody przegotowanej
- 2 łyżeczki mąki pszennej
Składniki na chleb:
- 300 g mąki żytniej (typ 2000)
- 300 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
- 300 ml wody przegotowanej
- 100 g otrębów lub słonecznika
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 1 łyżkę oleju
Wykonane:
Zaczyn
W pierwszej kolejności robimy zaczyn. Do miski kruszymy drożdże i zalewamy 200 ml przegotowanej letniej wody. Następnie dodajemy dwie łyżeczki mąki pszennej oraz łyżeczkę cukru i wszystko dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia się drożdży. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 min, żeby drożdże zaczęły pracować. Jeżeli nie mamy ciepłego miejsca w domu nagrzewamy piekarnik do 30-35°C i tam wkładamy nasz zaczyn na 15 min.
Ciasto na chleb
Po 15 min, gdy zaczyn ładnie pracuje dodajemy mąkę żytnią i pszenną w sumie 600 g, sól, otręby lub pestki słonecznika lub pestki dyni lub musli, olej oraz resztę wody – 300 ml i wszystko dobrze mieszamy. Następnie nasze ciasto przerzucamy na stolnicę i wyrabiamy około 20 min. Gdy ciasto za bardzo nam się klei do rąk lub stolnicy podsypujemy mąką.
Na koniec formujemy ładna kulę i ponownie wkładamy nasze ciasto na chleb do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 – 1,5 godz. Po tym czasie ciasto jeszcze raz musimy wyrobić przez około 5 min, żeby pozbyć się powietrza. Następnie bierzemy blaszkę do pieczenia (keksówkę) o wymiarach 12×35 cm smarując ją lekko olejem roślinnym i rozkładamy w niej ciasto równomiernie. Górę smarujemy wodą pędzelkiem lub spryskujemy wodą z atomizera, posypujemy otrębami lub słonecznikiem lub inną wybrana przez nas posypką. Tak przygotowaną blaszkę z naszym ciastem na chleb odstawiamy po raz kolejny w ciepłe miejsce na 15-30 min, żeby ciasto podwoiło swoją objętość. Tym razem trzeba uważać i pilnować ciasta, ponieważ nie możemy przesadzić z jego rośnięciem. Jeżeli ciasto za bardzo wyrośnie po włożeniu do piekarnika nasz chlebek opadnie.
Chleb pieczemy w temperaturze 200°C przez 30 min (grzałki góra, dół). Do piekarnika wkładamy naczynie z gorącą wodą, po to żeby nasza skórka chleba zrobiła się cienka i chrupiąca. Następnie, po 30 min, wyciągamy nasz chleb z blaszki i wkładamy do piekarnika, jeszcze na około 10 min, ale już bez formy jedynie na kratce piekarnikowej, żeby chlebek podpiekł się ładnie z każdej strony.
Smacznego!
Rada:
Do gotowego zaczynu mąkę dosypujemy stopniowo, obserwując konsystencję ciasta, ponieważ każda mąka jest inna. Używając tego samego typu maki, może ona inaczej wchłaniać wodę i może się okazać, że mąki jest za dużo lub trzeba jeszcze dodać.
Ciasto na początku wyrabiana powinno kleić się do stolicy i rąk, dlatego podsypujemy stolnicę mąką. W miarę wyrabiania uwalniamy gluten i ciasto, pod koniec wyrabiana powinno być gładkie i plastyczne, lekko klejące, ale nie pozostawiające śladów na stolicy ani na dłoniach.
W każdym przepisie podany jest czas wyrabiania ciasta, ale tak naprawdę jest to tylko czas orientacyjny. Wszystko zależy jak intensywnie wyrabiamy ciasto. Jednej osobie może to zająć 20 min, inna uwinie się w 10 min.
Czas rośnięcia ciasta w dużej mierze uzależniony jest od temperatury otoczenia. Dlatego obserwujmy ciasto i jeżeli ciasto słabo wyrosło zostawiamy je jeszcze dalej do wyrośnięcia.
Pamiętajmy, że piekarnik piekarnikowi nie równy, dlatego obserwujmy nasz wypiek. W razie potrzeby skróćmy lub wydłużmy czas pieczenia.
Przepis video
Bardzo dobry chlebek ,polecam przepis.
Właśnie piekę, ciekaw jestem jaki będzie.
Wyszedł chlebek?
Chleb bardzo dobry. Robię go już któryś raz, ale zawsze zapomnę o zdjęciu. Tym razem pamiętałam, ale zmodyfikowałam przepis. Pominęłam otręby i użyłam innej mąki żytniej.
A mogę go upiec w naczyniu żaroodpornym? Boje się, że w innej blaszce się przypali no i może się źle wyciągać. A druga sprawa co to znaczy żeby za bardzo nie wyrosło? Skąd mam wiedzieć kiedy to przerwać i zacząć piec?
Można upiec w foremce silikonowej, w naczyniu żaroodpornym, jak kto sobie życzy.
Ciasto jeżeli za bardzo wyrośnie (przegaruje) drożdże zostaną zjedzone i podczas pieczenia ciasto nie będzie miało już z czego rosnąć i opadnie. A skąd wiemy ile ciasto ma urosnąć? Ciasto ma podwoić swoją objętość i to wszystko.
Pozdrawiam serdecznie.
A mąka pszenna musi być 750? Wyjdzie na 650 albo 450 czy raczej nie?
Chleb na tej mące też wyjdzie, tylko zmieni się konsystencja cista ponieważ inny typ mąki inaczej wchłania wodę. Proszę mąkę dosypywać stopniowo i obserwować konsystencje ciasta. Pozdrawiam serdecznie.
u mnie wyszedł zaje, fajny 🙂 polecam
Pięknie wyrósł 😀
Mój pierwszy bochenek a raczej bochen ponieważ nie miałam wąskiej blaszki i w tradycyjnej trochę się rozrósł na boki…
Pani Dominiko muszę powiedzieć, że i tak pięknie wygląda 😍 Pozdrawiam serdecznie.
Dziś upiekłam chlebek tylko dałam mąkę pełnoziarnistą, po za tym wszystko z przepisu 😀Pycha😀😁
Super! 😀 Bardzo się cieszę, że chlebek smakował. Pozdrawiam serdecznie.
Piekę już któryś raz, od razu z potrójnej porcji, wychodzą 4 kilogramowe bochenki. To najlepszy przepis jaki do tej pory znalazłam, a robiłam już kilka.
Dziękuje bardzo. 😀 Pozdrawiam serdecznie.
Właśnie robię chlebek z tego przepisu. Zamiast zwykłej mąki żytniej dałam żytnią pełnoziarnistą i pszenna typ 500 mam nadzieję,że chlebek wyjdzie. Dodałam otręby,słonecznik i pestki dyni. Teraz wyrasta.
Mój trzeci w życiu własnoręcznie zrobiony chlebek i wyszedł idealny i pyszny. Dziękuję ❤️
Bardzo się cieszę z Pani udanego wypieku 😀 Pozdrawiam serdecznie.
pierwszy raz upieklam chlebek pszenno-zytni,bo bulki pszeno-zytnie,z maki orkiszowej i rogaliki pieke czesto,a dzisiaj odwazylam sie upiec chlebek,ale jakis on blady,dlaczego? jak bedzie smakowal to bede piekla,dziekuje za przepis.Pozdrawiam ze Skandynawii.
Dzień dobry Pani Krystyno,
Widzę, że chlebek ładnie urósł tylko jest trochę blady tak jak Pani mówi, ale wystarczyło dłużej go piec. Każdy piekarnik jest inny i inaczej piecze wiec czas pieczenie trzeba dostosować do swojego piekarnika. Pozdrawiam serdecznie.
Pani Magdo-dziekuje Pani , w srodku wyglada ladnie,ale wole taki ciemniejszy dlatego nastepnym razem potrzymam dluzej w piekarniku.
Chleb nie do końca ok
Nie mogłam wyjąc chleba z foremki bo to błąd aby smarować olejem formę
Super przepis ! Chlebek wyszedł idealny !!! Modyfikacje jakie zrobiłam to mąka pszenna 850 bo nie było w sklepie 750😁 plus nie smarowałam formy olejem a wyłożyłam papierem ! 👏
Piękny chlebek 😀 Pozdrawiam serdecznie.
Witam, chciałabym wypiec Pani chlebek ale się zastanawiam czy tych drożdży nie za dużo na 600 g mąki? Ja na 0,5kg daję 25 g i też fajnie wyrasta;)
Dzień dobry. Do chleba dodajemy otręby lub słonecznik, wiec ciasto jest cięższe niż z samej mąki, a drożdże muszę mieć siłę, żeby takie ciasto podnieść do góry. Ale może faktycznie trochę przesadziłam 😀 i na pewno można zmniejszyć ilość drożdży. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za odpowiedź;)
Zrobiłam jak w przepisie. Po 30 minutach wyjęłam z piekarnika i z foremki by włożyć znowu do piekarnika i mi się rozleciał 😭piekłam jak w przepisie
Radzę nie wyjmować z foremki,i tak się upiecze.
Bardzo smaczny i łatwy chlebek, piekę któryś kolejny raz, wychodzi zawsze taki sam, dzięki za przepis, pozdrawiam 🙂
Cieszę się, że chlebek wychodzi i smakuje. 😀 Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Kurcze od 6-tej gotuję rosołek (niedziela) a w między czasie „bawię” się w zrobienie chlebka zgodnie z przepisem – pewnie z czymś przesadziłem , bo za chwilę braknie miejsca w piekarniku 🙂
Mam takie pytanko….. próbowałam już dwa razy pięć chlebek, druga próba już prawie jest okey, tzn. chlebek przy wyrabianiu nie dochodzi do etapu że całkowicie przestaje się ciasto przyklejać do dłoni…. musiałabym chyba dosypać z kilogram mąki (no trochę przesadziłam 😉) ….ale jak tylko maka sie wchłonie to znów zaczyna być lepki. Po upieczeniu i ukojeniu kanapki nie klei się do noża….więc jest wypieczony…taki delikatnie lepki też. Ale też obok tego jest bardzo kruchy i górna skórka odchodzi od reszty chlebka…. Czy coś może Pani pomóc podpowiedzieć skąd taka kruchość, czy on tak po prostu ma? No i czy wyrabiając… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Z domowymi wypiekami jest tak, że zawsze są jakieś problemy. Po pierwsze klejenie, zbyt wilgotne ciasto. Pisze Pani, że musi Pani dosypywać mąki. No niestety mąki różnią się od siebie w zależności od producenta, a nawet zdarza się, że od tego samego producenta mąka różni się grubością mielenia, a co z tym idzie inaczej wchłaniają wodę. Żeby poprawić Pani wypiek proponuję zmienić trochę proporcję: dodać więcej mąki pszennej, a mniej żytniej lub jak Pani pisze mniej wody. Natomiast, żeby rozluźnić strukturę ciasta i żeby skóra nie odchodziła od miąższu proponuję po włożeniu do foremki ciasto delikatnie naciąć nożem.… Czytaj więcej »
Zrobiłam zgodnie z przepisem i wyszedł zakalec
Mąka pszenna pół na pół z graham troszkę wiecej wody wyrastal sobie w koszyku. Zapomnialem spryskiwac woda i naciąć.
Piękny 😍