Bez wątpienia ciasto nietypowe i bardzo efektywne. Po zjedzeniu pierwszego kawałka zabiera nas w podróż po smakach bitej śmietany z serkiem mascarpone oraz kremu malinowego na bazie bitej śmietany. Ale najbardziej zaskakujące są tutaj ruloniki z .. naleśników. Koniecznie trzeba spróbować!
Składniki na ciasto:
- 270 g mąki pszennej
- 4 jajka
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczkę cukru waniliowego
- 3 łyżki kakao
- 300 ml wrzątku
- 500 ml mleka
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- szczypta soli
Składniki na krem śmietanowy:
- 600 ml śmietanki kremówki 30%
- 500 g serka mascarpone
- 120 g cukru pudru
Składniki na krem malinowy:
- 600 ml śmietanki kremówki 30%
- 450 g malin (ja użyłam mrożonych)
- 120 g cukru pudru
- 3 łyżki żelatyny
- 100 ml wrzątku do żelatyny
Dodatkowo:
- kawałek czekolady mlecznej lub gorzkiej
Wykonanie:
Naleśniki
Do miski dajemy jajka, szczyptę soli, cukier, cukier waniliowy i ubijamy wszystko trzepaczką. Następnie dodajemy porcjami na zmianę mleko oraz mąkę pszenną i mieszamy. I ponownie trochę mleka oraz mąki, i tak do wykończenia składników. Po dokładnym wymieszaniu wszystkiego do miski przesiewamy kakao i ponownie wszystko trzepaczką mieszamy. Do masy dolewamy jeszcze wrzątek, olej i ponownie wszystko mieszamy. Miskę z ciastem odstawiamy na 15 minut, żeby ciasto odpoczęło.
Smażenie naleśników
Po 15 minutach jeszcze raz wszystko przemieszajmy. Naleśniki smażymy na patelni o średnicy około 20 cm. Ciasta na naleśniki jest więcej, więc nie zabraknie go w przypadku smażenia większych lub grubszych naleśników. Musimy usmażyć 14 sztuk naleśników.
Masa śmietanowa
Do miski dajemy śmietankę kremówkę 30%, dobrze schłodzoną i ubijamy. Kiedy łopatki miksera zaczną zostawiać wyraźne ślady na śmietance dodajemy cukier puder i chwilkę mieszamy. Następnie dodajemy serek mascarpone i ubijamy na sztywno. Masę dzielimy na 14 równych części. Można zrobić to „na oko” lub zważyć całą masę na wadze, a następnie podzielić ją na równe porcje.
Nadziewanie naleśników
Teraz, każdy z 14 naleśników smarujemy masą śmietanową. Rozprowadzamy ją równo po całej powierzchni i zwijamy go w rulonik. 7 sztuk przygotowanych naleśników z kremem przekładamy np. na talerzyk, a kolejne 7 sztuk przekładamy do blaszki, o wymiarach około 24×38 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Naleśniki rozkładamy równolegle do krótszego boku, w pewnych odstępach od siebie. Blaszkę oraz talerz z naleśnikami wkładamy do lodówki.
Masa malinowa
Żelatynę wsypujemy do miseczki i zalewamy 100 ml wrzątku. Zostawiamy na minutkę do napęcznienia, a następnie dokładnie mieszamy, aż żelatyna dobrze się rozpuści. Zostawiamy do wystudzenia, ale od czasu do czasu przemieszajmy, żeby nie zrobiły się grudki.
Do miski dajemy śmietankę kremówkę 30%, dobrze schłodzoną i ubijamy. Kiedy łopatki miksera zaczną zostawiać wyraźne ślady na śmietance dodajemy cukier puder i chwilkę mieszamy. Dodajemy maliny i ponownie chwilę mieszamy, ale nie za długo. Śmietanki nie ubijamy na sztywno! Najlepiej, żeby była luźna. Na koniec dodajemy wystudzoną żelatynę i chwilkę mieszamy. Masę dzielimy na połowę.
Pierwszą połowę masy wykładamy do blaszki na naleśniki. Rozprowadzamy po całej powierzchni i dobrze dociskamy ją, żeby masa weszła między naleśniki. Na górę masy wykładamy następne 7 sztuk naleśników (w ten sam sposób co te na dole) i przykrywamy drugą porcją masy malinowej. Wierzch ładnie równamy.
Na wierzch ciasta ścieramy, przy pomocy obierka do warzyw, czekoladę mleczną lub gorzką.
Smacznego!
Przepis video
Czy zamiast malin idzie dać inne owoce choćby truskawki czy wiśnie lub tym podobne
Oczywiście, że można dać inne owoce. Tak jak Pani pisze truskawki lub wiśnie na pewno będą pasować. Pozdrawiam serdecznie.
Jak zwykle wyszło znakomicie kocham te pani przepisy i bardzo polubiłam piec ciasta
Bardzo się cieszę, że ciasto wyszło! Przyznam się, że ja też lubię piec ciasta. 😊 Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.😀