Jak sama nazwa wskazuje sernik jest niesamowity! Ale dlaczego? A to z dwóch powodów. Raz, że nietypowo jest skomponowany. Śmiem przypuszczać, że to pierwszy taki sernik. A drugim powodem są jabłka, które nie zostały poddane obróbce termicznej i po wymieszaniu z masą serową czujemy soczyste i chrupiące jabłka przy każdym kęsie. Naprawdę niesamowity efekt i smak.
Czas przygotowania 30 min
Składniki na masę serową:
- 1 kg twarogu sernikowego z wiaderka
- 120 g cukru pudru
- 200 ml śmietanki kremówki 30%
- 3 łyżki żelatyny
- 100 ml wrzącej wody (do żelatyny)
Dodatkowo:
- 20 herbatników maślanych
- 1 kg jabłek (około 5 dużych jabłek)
- sok z połowy cytryny
- 50 g migdałów w płatkach
Wykonanie:
Przygotowania
Na początku przygotujemy kilka rzeczy, żeby sprawnie i bez problemu przygotować ciasto.
Foremkę, o wymiarach 24×38 cm, wykładamy papierem do pieczenia. Na spód układamy herbatniki maślane. Foremkę odstawiamy.
Jabłka myjemy, obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Następnie skrapiamy cytryną i mieszamy. Teraz bierzemy w dłoń garść startych jabłek i odciskamy sok. W zależności od rodzaju jabłek soku może być więcej lub mniej.
Do miseczki wsypujemy 3 łyżki żelatyny i zalewamy 100 ml wrzątku. Odstawiamy na kilka minut do napęcznienia. Następnie mieszamy, żeby żelatyna się rozpuściła. Odstawiamy do wystudzenia.
Masa serowa
Do miski wlewamy 200 ml śmietanki kremówki i ubijamy na sztywno. Odstawiamy na chwilę.
Do miski wykładamy ser twarogowy z wiaderka, dodajemy cukier puder i mikserem ucieramy wszystko na gładką masę. Następnie dodajemy porcjami ubitą śmietanę i mieszamy mikserem do połączenia składników. Po wymieszaniu dodajemy małym strumieniem wystudzoną żelatynę i ponownie mikserem wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy starte jabłka i mieszamy tylko tyle, żeby jabłka rozprowadzić po całej masie.
Tak przygotowaną masę wykładamy na wcześniej przygotowaną warstwę z herbatnikami. Masę serową rozprowadzamy po całej powierzchni, a wierzch ładnie równamy.
Na koniec prażymy płatki migdałów na złoty kolor i posypujemy po całej powierzchni naszego ciasta.
Ciasto wkładamy do lodówki na minimum kilka godzin. Ale najlepiej na 12 godzin, wtedy herbatniki zmiękną i będą ładnie współgrały z całym ciastem.
Smacznego!
Przepis video