Ciasta makowe są dość trudne doz robienia. Ale to ciasto robi się łatwo i szybko, a efekty przekraczają oczekiwania. Bardzo dobre ciasto makowe, które otula dwie wyborne masy: masę czekoladową i mleczną z orzechami. Na świta będzie hitem, ale w roku kalendarzowym ozdobi nie jedna uroczystość, zachwycając gości.
Składniki na ciasto makowe:
- 300 g maku mielonego
- 300 ml mleka
- 300 g cukru
- 8 jajek
- 3 łyżki kaszy manny
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na masę:
- 125 ml mleka
- 170 g cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 250 g masła
- 330 g mleka w proszku (pełnego)
- 2 łyżki kakao
Składniki na polewę czekoladową:
- 1 tabliczka czekolady mlecznej (100 g)
- 3-4 łyżki mleka
Dodatkowo:
- około 100 g dżemu porzeczkowego
- około 13 sztuk krakersów
Wykonanie:
Ciasto makowe
Mak mielony zalewamy gorącym mlekiem i zostawiamy do wystudzenia. W misce ubijamy żółtka, aż podwoją objętość, następnie dodajemy cukier i ubijamy mikserem, aż masa zrobi się jasna. Wtedy dodajemy resztę składników, czyli cukier waniliowy, kasze manny oraz proszek do pieczenia i wszystko mikserem miksujemy. Do masy dodajemy partiami wystudzony mak i dokładnie mieszamy, ale już ręcznie za pomocą łyżki drewnianej albo łopatki.
W oddzielnej misce ubijamy białka ze szczypta soli na sztywno, a następnie ubite białka dodajemy do wcześniej przygotowanej masy i mieszamy już wszystko delikatnie łyżką.
Tak przygotowaną masę przelewamy do foremki, o wymiarach około 24×36 cm, której spód wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Blaszkę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C (grzałki góra, dół) i pieczemy przez około 35-40 minut (ciasto podczas pieczenia trochę się podniesie, ale później opadnie, ponieważ masa makowa jest bardzo ciężka. Nie martwmy się tak ma być!). Po upieczeniu blaszkę wyciągamy z piekarnika i studzimy. Następnie ciasto delikatnie wyciągamy z foremki (uwaga ponieważ jest bardzo kruchy!). Ścinamy wierzchnią skórkę, a następnie przecinamy go po krótszym boku na połowę. W razie potrzeby równamy, żeby ciasto było równe. Tak przygotowane biszkopt zostawimy na później.
Masa mleczna
Do rondelka dajemy cukier, cukier waniliowy i dolewamy mleko. Wszystko dokładnie mieszamy i zagotowujemy. Odstawiamy do wystudzenia.
Do miski dodajemy masło i ucieramy na puszystą masę. Następnie dodajemy wcześniej przygotowany płyn i mleko w proszku. Robimy to na zmianę: dodajemy troszkę mleka w proszku i troszkę płynu. Wszystko dokładnie ucieramy, aż do powstania gładkiej masy. Masę dzielimy na połowę. Do jednej masy dajemy 2 łyżki kakao i dokładnie mieszamy. A do drugiej 50 g orzechów włoskich posiekanych i również dokładnie mieszamy.
Składamy ciasto
Jeden placek układamy na spodzie i smarujemy dżemem po całej powierzchni. Następnie wykładamy po całej powierzchni masę mleczną kakaową, wyrównujemy. Na to wykładamy wstawę krakersów (jak ktoś nie lubi krakersów może użyć herbatniki). Na krakersy wykładamy masę mleczną z orzechami i również rozprowadzamy po całej powierzchni. Masę przykrywamy drugim plackiem makowym i dłońmi lekko dociskamy.
Polewa czekoladowa
Do rondelka lub garnka wlewamy wodę, na to nakładamy miseczkę szklaną tak, żeby miseczka nie stykała się z wodą i gotujemy. W międzyczasie do mieszczki dajemy czekoladę mleczną oraz mleko i czekamy, aż czekolada się rozpuści i połączy z mlekiem. Co jakiś czas mieszamy. Tak przygotowaną gorącą polewę rozprowadzamy po całej powierzchni ciasta. Ciasto wkładamy do lodówki, na minimum kilka godzin.
Smacznego!
Przepis video
Sposób, w jaki łączysz składniki i dbasz o każdy detal, sprawia, że efekt końcowy jest po prostu zachwycający. Ciasto ma nie tylko idealną konsystencję, ale także intensywny smak, który rozbudza wszystkie kubki smakowe.
Jeżeli nie mam maku mielonego tylko zwykły, to jak go przygotować, czy po prostu taki suchy zmielić w maszynce, czy jakoś inaczej?
Mak możemy zmielić w młynku do kawy, ale musimy zrobić to kilkukrotnie. Pozdrawiam serdecznie.
Tak w maszynce na sitku do maku 2 razy , do maszynki nr 8 sitko do maku kosztuje 10 zł . Warto je mieć choćby do pasztetu
A ja piekę tort makowy z wiśniami i masą kawową . Upiekł bym taki chętnie ale mam już gotowe masy makowe , a tu bez gotowych.
Dzień dobry, jaka inna masą- bez mleka w proszku można zastąpić tą z przepisu?
Dziekuje
Dzień dobry, może Pani zstąpić masą, kremem z innych naszych ciasta, ale jaką to zależy od gustu. Może masą budyniową, albo masą kawową itp. Pozdrawiam serdecznie.
Wygląda apetycznie. Będę musiał skorzystać z tego przepisu. Cieszę się, że jest taki blog.
Bardzo się cieszę, że mamy nowego czytelnika. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry! Czy blaty makowe mogę przygotować dzień wcześniej? Jak Pani uważa?
Dzień dobry, ja myślę, że spokojnie może Pani przygotować blaty makowe dzień wcześniej.😀 Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
A przy okazji, dziękuję za bloga😃
Cieszę się, że blog się podoba 😀
Witam chcialabym zapytac czy biszkopt dzielimy na połowę po długości i szerokości?(maja powstać 2 cienkie blaty tak?)
dzień dobry
Biszkopt dzielimy tylko raz na pół długim boku i w ten sposób powstają blaty o wymiarach około 24×18 cm. Życzę spokojnych i radosnych świąt. 🎄
Czy może być gotowa masa makowa?:)
Dzień dobry, nie może być gotowa masa makowa, ponieważ do przepisu jest potrzebny sam mak, a nie masa makowa. Pozdrawiam serdecznie.
Ten makowiec jest obłędny,najlepszy że wszystkich jakie robiłam i ta chrupkość krakersów, pyszny to mało powiedziane 🤩🤩
Dzień dobry 🙂
Mam taki sam przepis na ciasto do tortu makowego. Jednak jest mi trochę za słodki. Czy można by zmniejszyć trochę ilość cukru bez szkody dla samego ciasta? Jak Pani myśli?
Może następnym razem dołożę dżem porzeczkowy, jak w Pani przepisie…
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam. Ciasto makowe wyszło przepyszne. Ale masę zrobiłam orzechowa. Całość rewelacja
Cieszę się, że ciasto makowe smakowało.😀 Dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Chciałam zapytać czy blaty makowe będą wilgotne w trakcie smakowania?
Tak, blaty makowe będą wilgotne. Pozdrawiam.