Jak nazwa wskazuje to ciasto jest elegancie i przyjemne. Bez pieczenia i proste do zrobienia. Kilka warstw, które w efekcie ostatecznym dają niesamowite efekty. Ciasto składa się z lubianych przez nas herbatników maślanych, galaretki iii… Zapraszam do zrobienia ciasta i sprawdzenia co jeszcze smacznego w sobie zawiera.
Składniki na galaretkę brzoskwiniową:
- 1 puszka brzoskwiń (820g, bez zalewy 480g)
- 2 galaretki brzoskwiniowe
- 500 ml wrzątku do galaretki
Składniki na krem budyniowy:
- 700 ml mleka
- 2 budynie waniliowe bez cukru (2 x 40 g)
- 20 g mąki pszennej tortowej
- 4 żółtka jaj
- 100 g cukru
- 200 g masła lub margaryny
Składniki na bitą śmietanę:
- 600 ml śmietanki kremówki 30%
- 6 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki żelatyny
- 100 ml wrzątku do żelatyny
Dodatkowo:
- około 19 sztuk herbatników maślanych
- 40 g orzechów włoskich
Wykonanie:
Galaretka brzoskwiniowa
Do zagotowanej wody wsypujemy 2 galaretki brzoskwiniowe i mieszamy do rozpuszczenia. Następnie brzoskwinie. Ja użyłam z puszki, ale spokojnie można użyć świeżych. Około 500 g brzoskwiń miksujemy blenderem na gładką masę. Następnie jeszcze gorącą galaretkę wlewamy do zmiksowanych brzoskwiń i dokładnie mieszamy. Po lekkim przestudzeniu galaretkę wkładamy do lodówki, do mementu, kiedy zacznie lekko tężeć.
Masa budyniowa
Do garnka, najlepiej z szerokim dnem, wlewamy 600 ml mleka, stawiamy na gaz i gotujemy. W międzyczasie żółtka jaj ucieramy, aż podwoją objętość. Wtedy partiami dodajemy cukier
i wszystko ucieramy jeszcze kilka minut, aż jajka zrobią się jasne. Następnie dodajemy 100 ml mleka, oraz mąkę i budynie. Mieszamy do momentu, kiedy składniki się połączą. Gdy mleko się zagotuje dodajemy (małym strumieniem) masę jajeczną z budyniami, cały czas mieszamy. Budyń gotujemy (musimy cały czas mieszać, bo inaczej budyń się przypali), aż zgęstnieje
i będą wychodzić bąble pary. Tak przygotowany budyń ściągamy z ognia. Wierzch przykrywamy folią aluminiową lub spożywczą (w ten sposób zapobiegniemy powstaniu kożucha na budyniu) i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Gdy budyń wystygnie, do miski dajemy masło (lub margarynę) i ucieramy na puszystą masą. Wtedy stopniowo dodajemy zimny budyń, nadal ucierając mikserem. Po dodaniu całego budyniu miksujemy do momentu, aż krem zrobi się jednolity i gładki, bez żadnych grudek.
Foremka oraz spód ciasta
Blaszkę, o wymiarach około 24×36 cm, wykładamy papierem do pieczenia. Na spód blaszki wykładamy herbatniki. W razie potrzeby herbatniki docinamy tak, żeby dokładnie pokryły cały spód blaszki.
Na herbatniki wykładamy krem budyniowy i rozprowadzamy po całej powierzchni. Na budyń wykładamy lekko tężejącą galaretkę i równamy po całej powierzchni. Blaszkę wkładamy do lodówki, żeby galaretka stężała.
Masa śmietanowa
Żelatynę wsypujemy do miseczki, zalewamy wrzątkiem i czekamy moment, żeby żelatyna napęczniała. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, żeby żelatyna rozpuściła się dokładnie w wodzie. Zostawiamy ją do wystudzenia. Gdy żelatyna stygnie, trzeba ją co jakiś czas przemieszać, żeby się nie zabrylowała.
Do miski dajemy śmietankę kremówkę zimną, bezpośrednio wyjętą z lodówki i ubijamy. Gdy łopatki miksera zaczną zostawiać ślady na powierzchni ubijanej śmietanki dodajemy cukier puder i chwilę miksujemy (bitej śmietany nie ubijamy na sztywno, ponieważ będziemy dodawać żelatynę). Na koniec dodajemy wystudzoną żelatynę i wszystko dokładnie miksujemy.
Bitą śmietanę wykładamy do blaszki na zastygniętą galaretkę z brzoskwiniami. Bitą śmietanę rozprowadzamy po całej powierzchni blaszki, ładnie równamy i posypujemy ją drobno posiekanymi orzechami włoskimi.
Blaszkę wkładamy do lodówki. Najlepiej na 12 godz., ponieważ po tym czasie herbatniki w cieście zmiękną i będą stanowić całość z ciastem.
Smacznego!
Przepis video
I takie ciasta, to ja lubię. Wygląda cudownie.
Dziękuje 😊