Kapustę kiszoną każdy kojarzy, np. z kapuśniakiem czy surówką z kapusty kiszonej. Ale czy trzeba kupować. Można zrobić samemu! Jest zdrowa, pyszna i zawsze pod ręką.
Czas przygotowania 1 godz. 30 min
Czas kwaszenia 14 dni
Składniki:
- 2,5 kg posiatkowanej kapusty (około 1 dużej główki)
- 200 g marchewki
- 50 g soli kamiennej niejodowanej (20 g soli na kilogram kapusty)
Dodatkowo:
- 3 słoiki litrowe
Wykonanie:
Z kapusty zrywamy wierzchnie liście i ścieramy, jak kto lubi albo na drobno, albo na trochę grubiej. Możemy to zrobić nożem lub na tarce.
Marchewkę obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do startej kapusty dodajemy marchewkę i sól kamienną (nie używamy soli kuchennej jodowanej! Sól powinna być niejodowana, ponieważ jod hamuje proces fermentacji i przez to kapusta może zrobić się miękka) i wszystko dobrze mieszamy rękami, trochę gniotąc. Kapusta może zacząć puszczać sok. Wymieszane i zgniecione składniki zostawiamy na około 60 minut.
Słoiki wyparzamy gorącą wodą. Wykładamy do środka po trochę kapusty i ubijamy np. tłuczkiem do ciasta. Dokładamy kolejną porcję kapusty i znów ubijamy tłuczkiem. I tak do wypełnienia słoika. Ale słoiki wypełniamy tak do ¾ wysokości. Zakręcamy słoiki i odstawiamy w chłodne miejsce, na około 2 tygodnie. Ale kapusta kapuście nie równa, różne temperatury przechowywania i inne czynniki na pewno spowodują, że u każdego z Państwa kapusta może się kisić w innym czasie. Po tygodniu możemy już sprawdzić stan ukiszenia kapusty. Smacznego!
Małe porady
Wody z kapusty nie wolno odlewać! Woda ma przykrywać kapustę, w przeciwnym razie kapusta zgnije. Jeżeli woda nie będzie przykrywać kapusty, musimy zrobić solankę (20 g soli na 1 litr wody) i dolać ją do słoików, tak żeby kapusta była cała w wodzie.
Długość przechowywania kapusty kiszonej w słoikach zależy od temperatury, w jakiej będzie przechowywana. W temperaturze w przedziale 0°C do 5°C można przechowywać ją nawet kilka miesięcy. Natomiast w temperaturze w przedziale 5-10°C przechowujemy ją góra miesiąc czasu.
Kapustę w słoikach można też pasteryzować. Po dwóch tygodniach, kiedy kapusta się zakisi pasteryzujemy słoiki w kąpieli wodnej, w temperaturze 80°C, przez około 20 min. Po pasteryzacji zatrzymuje się proces kiszenia. Na pewno trzeba pamiętać, że pasteryzowana kapusta zmieni trochę smak.
Przepis video
ja uzywam soli jodowanej bo nie ma innej tu gdzie mieszkam.kapusta wychodzi pyszna i chrupiaca….Kapuste kisze juz dobre kilka lat w wiadrze w plastikowym worku…
Część a 2 słoiki jak robisz żeby wytrzymały troche
Cześć. Proszę o szczegóły, ponieważ nie rozumiem pytania.