Kto nie lubi świeżego pieczywa? A jeżeli to pieczywko możemy zrobić sami w domu? To fajny i prosty sposób na chwilę przyjemności z jedzenia własnego chleba.
Czas przygotowania 2 godz. 30 min
Składniki na zaczyn:
- 40 g drożdży świeżych (prasowanych)
- 125 ml wody przegotowanej (0,5 szklanki)
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
Składniki na chleb:
- 500 g mąki pszennej (typ 750)
- 250 ml wody przegotowanej (1 szklanka)
- 1,5 łyżeczki soli
- 4 łyżki oleju
- sól morska do posypania
Wykonane:
W pierwszej kolejności robimy zaczyn. Do miski kruszymy drożdże i zalewamy 100 ml przegotowanej letniej wody. Następnie dodajemy dwie łyżki mąki pszennej oraz łyżeczkę cukru i wszystko dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia się drożdży. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 min, żeby drożdże zaczęły pracować. Jeżeli nie mamy ciepłego miejsca w domu nagrzewamy piekarnik do 30-35°C i tam wkładamy nasz zaczyn na 15 min.
Po 15 min, gdy zaczyn ładnie pracuje dodajemy resztę wody (250 ml), mąkę pszenną, sól, olej i wszystko dobrze mieszamy. Następnie nasze ciasto przerzucamy na stolnicę i wyrabiamy około 15 – 20 min. Wyrobienie ciasta możemy zostawić robotowi jeżeli ktoś ma. Gdy ciasto za bardzo nam się klei do rąk lub stolnicy podsypujemy mąką.
Na koniec formujemy ładną kulę i ponownie wkładamy nasze ciasto na chleb do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 – 1,5 godz. Po tym czasie ciasto jeszcze raz musimy wyrobić przez kilka minut, żeby pozbyć się powietrza.
Ciasto dzielimy na dwie równe części i formujemy z nich bochenki o wielkości około 8 x 26 cm. Teraz wałkiem rozpłaszczamy ciasto na placki o wielkości około 18 x 30 cm. Dłuższe boki zawijamy do środka, tak aby spotkały się na środku. Łączymy je ze sobą ściskając palcami. Odwracamy łączeniem do spodu i kładziemy na blaszce do pieczenia. Z drugim ciastem robimy to samo. Górę naszych bochenków nacinamy nożem lub żyletką w poprzek. Smarujemy wodą i posypujemy solą morską.
Tak przygotowaną blaszkę z naszymi chlebami odstawiamy do piekarnika nagrzanego do 30°C na około 30 min, żeby ciasto podwoiło swoją objętość. Dlaczego wkładamy do piekarnika? Żeby po wyrośnięciu ciasta (w Innym miejscu) nie przenosić go do piekarnika, bo może nam opaść. A drugą zaletą jest to, że kiedy piekarnik będzie się rozgrzewał, to ciasto nam jeszcze ładniej urośnie. Do piekarnika wcześniej wkładamy naczynie z wodą.
Po 30 min ustawiamy piekarnik na 200°C bez termoobiegu. Pieczemy przez około 30 min. Po upieczeniu wyciągamy i studzimy na kratce.
Uwaga! Czas pieczenia jest uzależniony od piekarnika. Każdy piekarnik jest inny, inaczej piecze, więc robiąc pierwszy raz chleb kontrolujmy stopień wypieczenia. Smacznego!
Rada:
Do gotowego zaczynu mąkę dosypujemy stopniowo, obserwując konsystencję ciasta, ponieważ każda mąka jest inna. Używając tego samego typu maki, może ona inaczej wchłaniać wodę i może się okazać, że mąki jest za dużo lub trzeba jeszcze dodać.
Ciasto na początku wyrabiana powinno kleić się do stolicy i rąk, dlatego podsypujemy stolnicę mąką. W miarę wyrabiania uwalniamy gluten i ciasto, pod koniec wyrabiana powinno być gładkie i plastyczne, lekko klejące, ale nie pozostawiające śladów na stolicy ani na dłoniach.
W każdym przepisie podany jest czas wyrabiania ciasta, ale tak naprawdę jest to tylko czas orientacyjny. Wszystko zależy jak intensywnie wyrabiamy ciasto. Jednej osobie może to zająć 20 min, inna uwinie się w 10 min.
Czas rośnięcia ciasta w dużej mierze uzależniony jest od temperatury otoczenia. Dlatego obserwujmy ciasto i jeżeli ciasto słabo wyrosło zostawiamy je jeszcze dalej do wyrośnięcia.
Pamiętajmy, że piekarnik piekarnikowi nie równy, dlatego obserwujmy nasz wypiek. W razie potrzeby skróćmy lub wydłużmy czas pieczenia.
Przepis video
Przepis super . Chlebek przepyszny . U mnie więcej mąki weszło ale może szklanka szklance nie równa:)
Tutaj zależy dużo od jakości mąki, dlatego może różnić się ilość mąki. Ważne że wyszedł pyszny ? Pozdrawiam serdecznie.
Dziendobry. Nie rozumiem… dodajemy reszte wody 400 ml. Skad sie wzielo 400 ml wody.? Prosze o wyjasnienie bo wlasnie przygotowuje sie do zrobienia chlebka. Pozdrawiam.
Przepraszam bardzo, ale był błąd w przepisie. Dodajemy resztę wody czyli 250 ml. Pozdrawiam.
A jak zrobić z suchymi drożdżami?
Jeżeli robimy z suchych drożdży pomijamy zaczyn. Wszystkie składniki mieszamy z suchymi drożdżami, ale dodajemy również dodatkowo 125 ml wody, którą dawaliśmy do zaczynu. W sumie wody ma być około 375 ml. Wyrabiamy ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia. Pozdrawiam.
Witam mam takie pytanie czy można użyć mąki typu 405. Niestety ale u mnie nie mogę nigdzie znaleźć mąki typ 750.
Tak można użyć mąki typu 405 tylko zmieni się konsystencja ciasta. Proszę mąkę wsypywać stopniowo i dodać tyle żeby ciasto było zwarte, ale lekko klejące. Pozdrawiam.
Odkąd odkryłam Pani przepisy zrobiłam już wielokrotnie chałkę, bułki i chlebek pszenny zwykły i dodałam ziarna.Chcialam bardzo podziękować. Nigdy mi takie pyszne pieczywo nie wychodziło. Co do pieczenia ciast nie mam talentu ale może miałam złe przepisy, niebawem wyprubuje któryś Pani. Podejrzewam że też mi wyjdzie!
Bardzo się cieszę, że pieczywo się udaje. Zachęcam do pieczenia i podzielenia się wynikami. Pozdrawiam.
Moje juz wyrasta w piekarniku nie moge sie doczekac aby zjesc takie cieplutkie 🙂
A jak przechowuje pani ten drugi chleb?
Ja dzielę się z innymi chlebem wiec nie przechowuje. ?
Moje ciasto wyroslo pieknie za pierwszym wyrastaniem, ale już w piekarniku tak średnio. Zastanawiam się czy coś zrobiłam źle. Na razie chlebki się pieką. Mam nadzieję, że dobrze rozumiem 30 minut od podkręcenia do 200 a nie od momentu nagrzania piekarnika do 200°C?
Przy pierwszym wyrastaniu ciasto zawsze więcej wyrośnie, a przed pieczeniem już ma tylko podwoić swoją objętość.
Dobrze Pani zrozumiała 30 min od włączenia piekarnika, ale proszę pamiętać że piekarnik piekarnikowi nie równy i czas pieczenia może trochę się różnić. Najlepiej patrzeć na skórkę jak jest blada to dalej pieczemy ? Pozdrawiam.