Ciasto, które wymaga poświęcenia mu trochę czasu i wysiłku, ale warte jest każdej minuty spędzonej przy nim. Złożone z kliku warstw: ciasta kruchego, galaretki z malinami, bitej śmietany i bezy znika szybko z talerza.
Czas przygotowania 4 godz. 10 min
Składniki na ciasto kruche:
- 220 g mąki pszennej tortowej (typ 450)
- 3 żółtka jaj
- 125 margaryny lub masła
- 70 g cukru
- 1 cukier wanilinowy (16 g)
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na galaretkę z malinami:
- 800 g malin mrożonych lub świeżych
- 3 galaretki i smaku malinowym
- 1 litr wrzątku do galaretki
Składniki na bezę:
- 4 białka jaj
- 200 g cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 40 g migdałów w płatkach
Składniki na bitą śmietanę:
- 600 ml śmietanki kremówki 30%
- 6 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki żelatyny (opcjonalnie)
- 60 ml wrzątku do żelatyny (opcjonalnie)
- 4 fixy do śmietany (opcjonalnie)
Wykonanie:
Ciasto kruche
W misce łączymy ze sobą wszystkie składniki na ciasto. Mieszamy, aż wstępnie się połączą. Możemy to zrobić siekając je nożem lub mikserem. Następnie, już dłońmi, zagniatamy ciasto i formujemy wałek. Zawijamy go w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika, na około 30 min. Ciasto możemy zrobić dzień wcześniej, wtedy przechowujemy w lodówce. Po tym czasie ciasto ścieramy na tarce, o grubych oczkach, do foremki 24 x 38 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Równomiernie rozkładamy i dłońmi ugniatamy, aby wyszedł równy cienki placek. Małym wałkiem lub szklanką oprószoną mąką wałkujemy ciasto. Następnie całe ciasto nakłuwamy widelcem, co zapobiegnie powstaniu pęcherzy w cieście. Blaszkę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C (grzałki góra, dół), pieczemy przez około 20 min. Po upieczeniu ciasto wyciągamy z piekarnika, a po kilku minutach z foremki i studzimy.
Beza
Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Następnie dodajemy łyżkę cukru i mieszamy 1 min. Pamiętajmy! Na każdą wsypaną jedną łyżkę cukru przypada 1 minuta miksowania. Czynność tą powtarzamy do wykończenia cukru. Po dodaniu wszystkiego cukru dodajemy mąkę ziemniaczaną i miksujemy do połączenia się składników. Masę przekładamy do foremki o wymiarach 24 x 38 cm, której spód wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Rozprowadzamy po całej foremce i posypujemy płatkami migdałowymi. Foremkę wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 30 min (grzałki góra, dół), w temperaturze 130°C. Następnie zmniejszamy temperaturę do 100°C i suszymy (pieczemy) bezę przez 2 godz. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę jeszcze 30 min w zamkniętym piekarniku. Później wyciągamy z piekarnika i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Bezę najlepiej przyszykować dzień wcześniej.
Galaretka z malinami – Galaretki rozrabiamy w 1 lit. wrzątku. Do miski dajemy maliny, mogą być mrożone lub świeże i zalewamy gorącą galaretką. Galaretkę zostawiamy by lekko się ścięła.
Blaszkę wykładamy nowym papierem do pieczenia i wkładamy wcześniej przyszykowane ciasto kruche. Na ciasto kruche wykładamy lekko tężejącą galaretkę z malinami. Blaszkę wkładamy do lodówki.
Bita śmietana
W misce ubijamy śmietankę kremówkę, a gdy zacznie gęstnieć dodajemy cukier puder. Śmietankę ubijamy, ale nie na sztywno, ponieważ będziemy dodawać żelatynę (2 łyżki żelatyny rozrobione w 60 ml wrzątku). Żelatyna musi być wystudzona inaczej bita śmietana zwarzy się! Dodajemy ją do bitej śmietany małym strumieniem, cały czas mieszając mikserem. Jeżeli zrezygnujemy z żelatyny dodajemy fixy do śmietany ubijając śmietanę na sztywno. Tak przygotowaną bitą śmietanę wykładamy na wierzch zastygłej galaretki z malinami, rozprowadzając po całej powierzchni blaszki. Na bitą śmietanę kładziemy wcześniej przyszykowaną bezę, lekko dociskając dłońmi.
Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin.
Smacznego!
Przepis video
Jedno z moich ulubionych ciast 🙂 Ale pięknie Ci wyszło 🙂
Jakie są wymiary blaszki ?
Wymiary blaszki 24 x 38 cm. Pozdrawiam.
Nie podano ile kremówki
Dziękuje za informacje. Przepis został poprawiony. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
czy kruchy spód można upiec dzień wcześniej?
Pozdrawiam
Oczywiście, że tak. Pozdrawiam.
Jak przygotowywuje beze dzień wcześniej i już wyciągnę ja z piekarnika i wystygnie to mam ja trzymać w lodowce czy gdzie?
Bezę najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej. Pozdrawiam!
Tą śmietanka nie zastygła ? zrobiłam z żelatyną,co mogło być źle?
Widocznie coś był o z żelatyną. Może była przeterminowana? Żelatynę nie można gotować tylko zalewa się wrzątkiem. A dlaczego u Pani nie wyszła trudno powiedzieć.
Moim zdaniem za mało zelatyny jest w przepisie. Ciasto przy takiej ilości zelatyny będzie się źle kroiło. Druga sprawa to najpierw należy 2 łyżkami masy kremu zahartować zelatyne, dopiero potem ja rozprowadzić w całości.
Poza tym bardzo dokładny przepis. Brakuje mi jeszcze informacji JAK przechowywać w lodówce. Czy przykryć folia spożywcza całość ciasta z blaszka czy bez przykrycia siup do lodówki??
Ciasto przechowujemy w lodówce najlepiej w pojemniku zamykanym. Jeśli nie mamy pojemnika to chociaż dobrze jest włożyć do woreczka/reklamówki i szczelnie zamknąć. Ciasto spokojnie możemy przechowywać kilka dni. A jeśli chodzi o żelatynę to myślę że 2 łyżki zupełnie wystarczy. Proszę zobaczyć na zdjęcie, masa śmietanowa jest zwarta i ładnie się kroi. Jeśli żelatyny będzie za dużo masa będzie gumowata. Pozdrawiam serdecznie. 😀
Podane wymiary blaszki to wymiary wewnętrzne czy zewnętrzne?
Podany wymiar blaszki to wymiar zewnętrzny. Pozdrawiam.