Wielki Test Śmietanek Kremówek

Kategorie

        Zapewne nie jeden raz używaliśmy śmietanki do deserów lub do kremów do ciast. Pewne jest, że na rynku mamy sporą ilość śmietanek. A czy zastanawialiśmy się ile ich jest, czy są one wszystkie takie same, a może czymś się różnią? Jak się okazuje śmietanka śmietance nie jest równa. Dlatego przeprowadziliśmy test śmietanek kremówek, sprawdzając, która będzie dobrze się ubijała i dobrze smakowała. W teście przygotowanym przez KuchniaMagdy.pl zebraliśmy dla Państwa, aż 31 produktów rożnych firm, dostępnych na polskim rynku.

Aby dobrze zrozumieć test musimy poznać parę terminów, które będą nam potrzebne przy zrozumieniu pojęć widniejących na opakowaniach i wyborze najlepszej śmietanki.

Śmietanka kremówka jest półproduktem mlecznym, z którego wyrabia się śmietanę i inne produkty mleczne. Stosuje się ją do deserów i kremów do ciast. Zawartość tłuszczu w śmietance kremówce wynosi 30% i 36% a nawet 42%, w zależności od rodzaju śmietanki.

Pasteryzacja - to proces podgrzewania mleka w temperaturze 75-90 °C przez 15 sekund. Proces ten służy eliminacji drobnoustrojów. Metoda ta nie jest 100% pewna i termin ważności nie jest zbyt długi.

UHT - skrót ten oznacza "ultra high temperature processing". Mleko podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury 120-135 °C przez kilka sekund. Następnie mleko natychmiast się schładza do temperatury pokojowej. W ten sposób niszczy się wszystkie bakterie, zarówno szkodliwe dla zdrowia jak i prozdrowotne bakterie mlekowe. Mleko traci również witaminy z grupy B, witaminę C i kwas foliowy. Podgrzewanie mleka do tak wysokiej temperatury sprawia, że białko mleka ulega daleko idącej degradacji. Na skutek czego zawarty w nim wapń ulega wytrąceniu i trzeba zupełniać go sztucznie.

Homogenizacja - proces polegający na wytwarzaniu jednorodnej mieszaniny ze składników, które w warunkach normalnych nie mieszają się ze sobą.

Karagen E407 - używa się go jako substancji zagęszczającej w przemyśle spożywczym. Dodawany jest do różnych produktów spożywczych, między innymi do śmietanki. Według badań jest szkodliwy dla zdrowia.

Test wykonano - wszystkie śmietanki były schładzane w lodówce min 12 godz. Mikser, który użyto w teście to mikser ręczny firmy Bosch o mocy 575 W. Test smaku przeprowadziłam na sobie i na moim mężu ;-)

Ocena - kryteria oceny które braliśmy pod uwagę to:
1) występowanie w śmietance stabilizatora karagenu;
2) smak śmietanki (ta ocena jest subiektywna, bo każdy z nas ma inny smak i inaczej może oceniać ten sam produkt);
3) czas ubijania śmietanki;
4) kolor;
5) konsystencja;
6) zapach.

Zaznaczam, że kolejność testowanych śmietanek jest przypadkowa.


Strona główna
Ciasta i słodkości(198)
Babki i babeczki(23)
Biszkoptowe(42)
Bez pieczenia(29)
Desery(15)
Na kruchym(17)
Serniki(25)
Pączki i ciastka(24)
Pozostałe(23)
Dania główne(61)
Zupy(18)
Pieczywo(35)
Sałatki i surówki(26)
Domowe wędliny(12)
Porady(19)
Informacje


.........................................................Ciasto puszek v.2

.........................................................