Chleb pszenno - żytni na drożdżach

Kategorie
klawisz z napisem zapisz lub drukuj przepis

PRZEPIS


Składniki:
200 g mąki żytniej typ 2000
300 g mąki pszennej razowej typ 750
100 g mąki pszennej tortowej
500 ml wody przegotowanej
100 g otrębów lub słonecznika
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
40g drożdży prasowanych
1 łyżkę oleju


Wykonanie:

W pierwszej kolejności robimy zaczyn. Do miski kruszymy drożdże następnie dodajemy łyżeczkę cukru oraz dwie łyżki mąki pszennej i wszystko dokładnie mieszamy. Przykrywamy szmatką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 min, żeby drożdże zaczęły pracować. Jeżeli nie mamy ciepłego miejsca w domu nagrzewamy piekarnik do 30-35°C i tam wkładamy nasz zaczyn na 15 min.

Po 15 min, gdy zaczyn ładnie pracuje dodajemy mąkę żytnią i pszenną w sumie 600 g, sól, olej, otręby lub słonecznik oraz 300 ml wody i wszystko dobrze mieszamy. Następnie nasze ciasto przerzucamy na stolnicę i wyrabiamy około 20 min. Gdy ciasto za bardzo nam się klei do rąk lub stolnicy podsypujemy mąką.

Znów nasze ciasto na chleb wkładamy do miski przykrywamy szmatką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godz. do 1,5 godz. Po tym czasie ciasto jeszcze raz musimy wyrobić przez około 5 min, żeby pozbyć się powietrza. Następnie bierzemy blaszkę do pieczenia (keksówkę) o wymiarach 35x12 cm smarując ją lekko olejem roślinnym i rozkładamy w niej ciasto równomiernie. Górę smarujemy wodą i posypujemy otrębami lub słonecznikiem. Tak przygotowaną blaszkę z naszym ciastem na chleb odstawiamy po raz kolejny w ciepłe miejsce na 15 min, żeby ciasto nam podrosło. Tym razem trzeba uważać i pilnować ciasta, ponieważ nie możemy przesadzić z jego rośnięciem. Jeżeli ciasto za bardzo wyrośnie po włożeniu do piekarnika nasz chlebek opadnie.

Do piekarnika wkładamy naczynie z gorącą wodą, po to żeby nasza skórka chleba zrobiła się cienka i chrupiąca. Pieczemy w temperaturze 200°C przez 30 min następnie wyciągamy nasz chleb z blaszki i wkładamy do piekarnika jeszcze na około 10 min już bez formy jedynie na kratce piekarnikowej, żeby chlebek podpiekł się ładnie z każdej strony. Smacznego!

PRZEPIS VIDEO


Strona główna
Ciasta i słodkości(198)
Babki i babeczki(23)
Biszkoptowe(42)
Bez pieczenia(29)
Desery(15)
Na kruchym(17)
Serniki(25)
Pączki i ciastka(24)
Pozostałe(23)
Dania główne(61)
Zupy(18)
Pieczywo(35)
Sałatki i surówki(26)
Domowe wędliny(12)
Porady(19)
Informacje


.........................................................Na kanał YouTube, gdzie prezentujemy nasze przepisy w formie filmu.

.........................................................

Podoba się przepis?
Udostępnij go znajomym na serwisach społecznościowych
.........................................................