Bułka zwykła pszenna

Kategorie
klawisz z napisem zapisz lub drukuj przepis

PRZEPIS


Składniki:
600 g mąki pszennej (typ 450)
30 g drożdży prasowanych
1 łyżeczka cukru
30g miękkiego masła (można zastąpić olejem roślinnym 3 łyżki)
400ml wody
1 łyżeczka soli


Wykonanie:

Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, dodajemy łyżkę mąki i 400ml wody, mieszamy i nakrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiewamy do miski, a potem dodajemy do naszego rozczynu. Dodajemy sól i masło. Najpierw mieszamy łyżką do połączenia się składników, a potem dokładnie wyrabiamy ciasto, do czasu, aż zacznie odchodzić od ręki i stolnicy. Jeżeli ciasto będzie za luźne podsypmy mąką. Ciasto powinno mieć konsystencję plasteliny. Następnie miskę posypujemy mąką, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w niej ciasto do wyrośnięcia na 1 godz.

Wyjmujemy wyrośnięte ciasto na stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiamy, żeby pozbyć się powietrza. Teraz formujemy bułeczki, każda o wadze 110-120g (wyjdzie około 9 bułek). Bułeczki formujemy przez zawijanie boków ciasta do środka (jak na filmie). Dzięki temu bułeczki urosną do góry a nie w szerz.

Blaszkę wykładamy pergaminem. Układamy je na blaszce, w odstępach. Każdą bułkę nacinamy po środku. Możemy użyć do tego szpatułki do ciast lub po prostu drugą nienaostrzoną stroną noża. Musimy tak naciąć żeby nie przekroić bułki, więc róbmy to ostrożnie. Nakrywamy bułeczki ściereczką i pozawalamy im podwoić swoją objętość - około 30 min.

Wstawiamy do pieca, nagrzanego do 200°C wraz z naczyniem z wodą, która wytworzy parę, dzięki której nasze bułki będą miały delikatną i chrupiącą skórkę. Pieczemy około 20 min, na środkowej półce, aż zrumienią się na ładny kolor.

PRZEPIS VIDEO


Strona główna
Ciasta i słodkości(196)
Babki i babeczki(22)
Biszkoptowe(41)
Bez pieczenia(29)
Desery(15)
Na kruchym(17)
Serniki(25)
Pączki i ciastka(24)
Pozostałe(23)
Dania główne(61)
Zupy(18)
Pieczywo(35)
Sałatki i surówki(26)
Domowe wędliny(12)
Porady(19)
Informacje


.........................................................Na kanał YouTube, gdzie prezentujemy nasze przepisy w formie filmu.

.........................................................

Podoba się przepis?
Udostępnij go znajomym na serwisach społecznościowych


.........................................................