Pączki hiszpańskie (wiedeńskie)

Kategorie
klawisz zapisz pdf lub drukuj

PRZEPIS


Składniki na ciasto:
200 g mąki pszennej
100 g masła
4 jajka
250 ml wody
szczypta soli
olej do smażenia

Składniki na lukier:
3 łyżki wody przegotowanej
około 10 łyżek (czubatych) cukru pudru


Wykonanie:

W rondelku, na małym ogniu gotujemy wodę z masłem. Po zagotowaniu stopniowo dodajemy mąkę pszenną cały czas mieszając. Nie przerywamy mieszania, aż do momentu, gdy ciasto zrobi się szkliste i będzie odchodzić od rondelka. Wtedy rondelek zostawimy do ostygnięcia.

Po całkowitym wystygnięciu, ciasto przekładamy do miski i ucieramy mikserem dodając po jednym jajku. Miksujemy, aż masa będzie jednolita. Z papieru do pieczenia przygotowujemy kwadraciki o wielkości 9 cm. Tak przygotowaną masą wypełniamy rękaw cukierniczy z końcówką dużej gwiazdki. Na każdy kwadrat z papieru wyciskamy z rękawa cukierniczego okrąg o średnicy około 7 cm.

Rozgrzewamy olej w garnku do około 180°C. Wkładamy po 3-4 pączki (w zależności od wielkości garnka) papierem do góry. Po około 1 min usuwamy papier z pączków, pomagając sobie np. patyczkiem do szaszłyków. Pieczemy około 4 min z każdej strony.

Ale jak sprawdzić czy jest prawidłowa temperatura oleju bez termometru? Do oleju wrzucamy malutki kawałek chleba bez skórki i liczymy do 16. Jeżeli chleb zarumieni się na złoty kolor to znaczy, że temperatura oleju jest dobra do smażenia. Jeżeli szybciej zarumieni się nasz chlebek to temperatura jest za wysoka. A jeżeli przez 16 sekundach chlebek się nie za rumieni na złoty kolor, to temperatura jest za niska.

Pączki zostawiamy ostygnięcia, a następnie dekorujemy lukrem. Lukier robimy z cukru pudru i wody. Dobieram ilość płynu tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję. Dokładny przepis w formie filmu na naszym kanele pt:  Jak zrobić lukier biały

PRZEPIS VIDEO


Strona główna
Ciasta i słodkości(198)
Babki i babeczki(23)
Biszkoptowe(42)
Bez pieczenia(29)
Desery(15)
Na kruchym(17)
Serniki(25)
Pączki i ciastka(24)
Pozostałe(23)
Dania główne(61)
Zupy(18)
Pieczywo(35)
Sałatki i surówki(26)
Domowe wędliny(12)
Porady(19)
Informacje


.........................................................Na kanał YouTube, gdzie prezentujemy nasze przepisy w formie filmu.

.........................................................

Podoba się przepis?
Udostępnij go znajomym na serwisach społecznościowych


.........................................................